تنبل ترین، بخیل ترین، دزدترین، توخالی ترین، عاجزترین مردم

به آدم می رسد بِر و بِر نگاه می کند و سلام نمی کند. بلند سلام کنید تا طرف مقابلتان بشنود و بلند هم پاسخ دهید تا او هم بشنود. پس بخیل ترین مردم کسی است که از یک سلام هم دریغ می کند.

دزدترین مردم چه کسی است؟

امّا دزدترین مردم «اَسْرَقَ النّاس» چه کسی است؟ دزدترین مردم آن کسی است که از نمازش می دزدد. وقتی می خواهد به سجده برود، «سینِ» «سُبْحانَ رَبِّیَ الْأَعْلی وَ بِحَمْدِهِ» را قبل از رفتن به سجده، «حانَ رَبِّیَ الْأَعْلی» را در سجده، «وَ بِحَمْدِهِ» را هنگام بلند شدن از سجده می گوید. این نماز باطل است؛ زیرا به صورت عمدی طمأنینه در آن رعایت نشده است. ولی اگر عمدی نباشد، و اشتباهاً ذکر را زودتر گفته باشد، نمازش باطل نیست، می تواند ذکر را دوباره تکرار کند؛ زیرا طمأنینه رکن است.

کسی که از نمازش می دزدد و نمازش بدون طمأنینه است، نه رکوع صحیح دارد، نه سجده صحیح، نه بعد از نماز دعا دارد، نه تعقیب دارد، در واقع نمازش را مُچاله کرده و به گوشه ای پرتاب کرده است، مَثَل او مَثَل کسی است که لباس کهنه اش را در آورده و آن را مُچاله کرده و به گوشه ای پرت کرده است.

چند روز پیش گفتم: بعضی ها هستند که تا نمازشان تمام می شود و سلام می دهند، سریع بلند می شوند و می روند، دستشان را بلند نمی کنند که از خداوند حاجتی بگیرند.

بنابراین، دزدترین مردم کسی است که از نمازش بدزدد، کسی که صلوات نفرستد، از قنوت کم بگذارد، سلام بدهد و فرار کند، این شخص دزدترین مردم است.

تو خالی ترین مردم چه کسی است؟

[پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم در ادامۀ حدیث فرمودند:] تو خالی ترین مردم کسی است که «ذُکِرْتُ بَیْنَ یَدَیْ فَلَمْ یُصَلِّی عَلَیَّ؛ «نام مرا در مقابلش ببرند، امّا او بر من صلوات نفرستد.»

حتی اگر شما در حال نمازید، و کسی صلوات فرستاد، شما نماز را رها کن و صلوات بفرست. در هر مکانی که هستی، صدای صلوات را شنیدی، صلوات بفرست. در هر کجا که هستی، اسم رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم را که شنیدی صلوات بفرست. مستحب است.

عاجزترین مردم چه کسی است؟

عاجزترین مردم هم کسی است که دعا نمی کند. دعا کنید. شب های جمعه دعای کمیل بخوانید، صبح های جمعه دعای ندبه بخوانید، عصر جمعه دعای سمات بخوانید. برای مریض ها دعا کنید، گرفتاران را دعا کنید، مسلمانان را دعا کنید.

منبع: در محضر مجتهدی، ج 1، ص 132

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

 

 

 

/ 0 نظر / 478 بازدید