روزگارِ دوست داشتنِ پنج چیز و فراموش کردنِ پنج چیز

این ساختمان ها را دوست دارند، امّا قبر را فراموش می کنند. ساختمان 24 طبقه ساخته، هر طبقه اش را چند میلیون فروخته، و محبت این ساختمان در دلش هست، امّا قبر را که پر از عقرب و مار است، خانۀ تنهایی و وحشت و غربت است فراموش می کند.

چهارم: زندگی را دوست دارند، امّا مرگ را فراموش می کنند

«یُحِبُّونَ الْحَیاةِ وَ یَنْسَوْنَ الْمَمات»؛  روزگاری می شود که مردم حیات را دوست می دارند، یعنی دوست دارند زنده باشند و نمیرند، امّا مرگ را فراموش می کنند. به محض اینکه جاییشان درد می گیرد، چند میلیون خرج می کنند و به خارج می روند تا خوب شوند. یک نفر چند میلیون خرج کرد، خارج رفت، خوب شد، وقتی به ایران آمد، با موتوری تصادف کرد و مرد. تعجب است!

به همین خاطر لقمان به پسرش وصیت می کند: «پسرم، دو چیز را فراموش نکن: خدا و مرگ»

اگر انسان در شب و روز به یاد خدا باشد، یاد مردن باشد، دیگر به زن مردم نگاه نمی کند، گناه نمی کند، غیبت نمی کند، دروغ نمی گوید، مال حرام نمی خورد، عیب کار این است که ما یاد خدا نمی کنیم. «اُذْکُر الله عَلی کُلِّ حال»؛ «خدا را فراموش مکن»

ذکر بگویید، روزی صد مرتبه «لا اِلهَ اِلَّا الله» بگویید، استغفار بگویید، بعد از نماز عصر هفتاد مرتبه استغفار بگویید که جز تعقیبات هم هست، نماز شب که می خوانید هفتاد مرتبه استغفار بگویید، «لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلّا بِاللهِ» بگویید، به یاد خدا باشید.

پنجم: دنیا را دوست دارند و آخرت را فراموش می کنند

«یُحِبُّونَ الْدُّنْیا وَ یَنْسَوْنَ الْآخِرَة»؛ «دنیا را دوست دارند، امّا آخرت را فراموش می کنند.»

همه اش به فکر پول و دنیا، چند تا خانه عوض کرده، حالا که هشتاد سالش شده، تازه می خواهد برود شمیران، و از شمیران برود خارج پناهنده شود. چه خبر است؟ همه اش به فکر عوض کردن خانه است و مبل و صندلی؟ یک نفر می گفت: «فلانی اتاقش را رنگ کرد، زنش دید رنگ مبل و صتدلی به رنگ اتاق ها نمی خورد، مبل و صندلی نو را ارزان به دورگردها فروخت تا شوهرش برود مبل عالی بخرد!» مردم گچبری و دکور و مبل و ... را دوست دارند، امّا اصلاً تو نخ آخرت نیستند که آخرتی هم هست. من گاهی وقت ها فکر می کنم که: «خدا می داند که اگر مرگ نبود چه می شد؟!»

پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرموده اند: «هر کس بسیار یاد مرگ کند، خدایش او را دوست دارد.» (بحار، ج 72، ص 126) و نیز فرمودند: «بسیار به یاد مرگ باشید که گناهان را نابود می کند و موجب عدم رغبت به دنیا می گردد.» (المحجّة البیضاء، ج 8، ص 241)

از امیر مؤمنان علی علیه السّلام روایت شده است که پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: کدام انسان با کیاست تر است؟ من عرض کردم: «خدا و رسولش داناترند.» حضرت صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: «اِنَّ اَکْیَسَ النّاسِ اَکْثَرُهُم لِلْمَوْتِ ذِکْراً وَ اَحْسَنُهُم لَهُ اسْتِعداداً»؛ «همانا با کیاست ترین و هوشمندترین فرد کسی است که بیشتر یاد مرگ کند و بهتر از همه آمادۀ مردن باشد.» (جامع احادیث الشیعه، ج 14، ص 61)

منبع: در محضر مجتهدی، ج 1، ص 124  

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

/ 0 نظر / 69 بازدید