شباهت نوح پیامبر و امام حسین علیه السّلام

حضرت نوح علیه السّلام در میان پیام آوران الهی بعنوان شیخ و بزرگ آنان شناخته شده، امام حسین علیه السّلام نیز سرور و سالار تمام اهل بهشت است.

خداوند خانه ی نوح علیه السّلام را با قرار دادن مسجد کوفه، شرافت بخشید و مدفن حسین علیه السّلام را از جهاتی بر مسجد کوفه برتری داد. (بحارالانوار، ج 101، ص 115 و 335، تفسیر عیاشی، ج 2، ص 147 و کامل الزیارت، باب 88، ص 264)

خداوند تعالی بر نوح علیه السّلام درود فرستاد و فرمود: «سلامٌ عَلی نوحٍ فی العالمین» (سوره صافات، آیه 79) زیرا باعث نجات مردم از طوفان گردید. سلام و درود بر امام حسین علیه السّلام که نجات دهنده ی مردم از آتش دوزخ        می باشد.

حضرت نوح علیه السّلام صاحب کشتی نجات برامواج آبها بود، امام حسین علیه السّلام صاحب کشتی نجاتی است که هر کس بر آن سوار شود از طبقات آتش رها می گردد. (بحارالانوار، ج 36، ص 205، کمال الدین، ج 2، ص 265 و عیون الاخبار، ج 1، ص 60)

نوح علیه السّلام در میان قوم خویش نهصد و پنجاه سال زیست و در این مدت، ستم های زیادی در حق او روا داشتند و او را چنان می زدند که تا سه روز بیهوش می گشت و خون از گوش او جاری می شد. (بحارالانوار، ج 11، ص 229 و مجمع البیان، ج 4، ص 670)، امام حسین علیه السّلام در میان قوم خود نیمروز آنان را دعوت نمود، ولی او را به شهادت رساندند و پیکر بدون سرش را سه روز بر روی خاک رها کردند و خون از تمام اعضاء و جوارحش جاری شد و ضرباتی که در یک ساعت بر او  وارد ساختند، از نهصد و پنجاه سال بیشتر بود. (بحارالانوار، ج 45، ص 59 و لهوف، ص 58)

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

/ 0 نظر / 35 بازدید