شباهت امام حسین علیه السّلام با حضرت محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم

بشارت گر آنان در عرش خداست و ندا می زند: ای سوگوار حسینی: اگر بدانید برای عزاداری تو چه پاداشی فراهم گشته، هر آینه شادی تو بیشتر از گریه ات خواهد بود. (بحارالانوار، ج 44، ص 292 و کامل الزیارات، باب 32، ص 103)

محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم، پیامبری است که خداوند در حق او چنین فرمود: «انّا اعطیناکَ الکوثر»، و حسین علیه السّلام از کوثر بهره مند است و سوگواران عارف آن حضرت وقتی که از آب آن بنوشند، شادمان می گردند. (بحارالانوار، ج 44، ص 290 و کامل الزیارات، باب 32، ص 102)

محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم، صاحب وسیله ای است که یکی از مقامات شفاعت است و حسین علیه السّلام نیز صاحب وسیله ای برای نجات مردم است.

محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم، پیامبری است که خداوند در حق او چنین فرمود: «عسی ان یبعَشکَ رَبُّکَ مقاماً محموداً»، و این برترین مرتبه از مقام شفاعت است و حسین نیز از برترین اسباب شفاعت رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم است. (سوره اسراء، آیه 79)

در روایت نقل شده که وقتی خبر شهادت امام حسین علیه السّلام به پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم داده شد، جبرئیل به ایشان فرمود: ای رسول خدا! اگر مایل باشید شهادت دو فرزندت را می توانید ذخیره ای برای شفاعت گناهکاران امّت قرار دهید و اگر نه، می توانید دعا کنید تا خدا آنها را از آفات گوناگون حفظ کند. (بحارالانوار، ج 44، ص 242 و منتخب طریحی، ص 85)

خداوند تعالی برای هر یک از اعضای مبارک پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم کرامت ظاهری قرار داد و اعضای شریف امام حسین علیه السّلام مظهر کرامات ویژه ای هستند. زیرا نورانیت گلو و پیشانی ان حضرت به سبب بوسیدن پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم، و قلب و سینه ی آن حضرت به سبب فرود آمدن تیر سه شعبه موجب شهادت ایشان گردید و بدین سان رمز آن بوسه های پی در پی آشکار شد و این یکی از معجزات پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم بود.

محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم، با کیفیتی ویژه به معراج رفت و حسین علیه السّلام نیز دارای کیفیتی خاص بود که در روز شهادتش معراج جسمانی و روحانی تحقق یافت.

محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم، مأموریت یافت به تنهایی و با صدای بلند و صریح، رسالت خویش را آشکار سازد. و در راه آن سختی ها و جنگ های فراوانی همچون بدر و اُحُد و حنین و احزاب را تحمل نمود و حسین علیه السّلام نیز برای پایداری دین خدا به تنهایی قیام کرد و پیام خدا را به گوش ها رساند و تمام رنج و دردهای آن جنگ ها را در روز عاشورا به جان خرید.

هر چند از کرامات و فضایل آن دو گرامی سخنان به میان می آوریم امّا فراتر از آن سخن پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم در حق ایشان است که فرمود: «حسینٌ منّی و أنا مِن حسین». (بحارالانوار، ج 43، ص 270 و 271، فردوس الاخبار، ج 2، ص 257 و جامع الصغیر، ج 1، ص 575)

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

 

/ 0 نظر / 13 بازدید