مرگ ناشایسته (قسمت اوّل)

 1.آنچه را که جمع کرد از آن سیر نشد، 2.به آنچه آرزو نمود نرسید، 3.و زاد و توشه خود را نیکو نکرد که بر او (در روز قیامت) مقدم شود. (شرح ابن ابی الحدید، ج 19، ص 326 و مجموعه ورام، ج 1، ص 138)

امام محمد باقرعلیه السلام می فرماید: روزی مردی نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آمد و عرض کرد: چرا من مرگ را دوست ندارم، حضرت فرمودند: آیا ثروتی داری؟ (آن مرد) عرض کرد: بلی، حضرت فرمود: پیشاپیش فرستاده ای؟ (کار خیری با این پول ها انجام داده ای) عرض کرد: نه، حضرت فرمود: بخاطر همین است که مرگ را دوست نمی داری زیرا دل انسان جایی است که اموالش آن جاست. (مستدرک، ج 2، ص 65،  بحار، ج 6، ص 127، خصال، ج 1، ص 13 و دعائم الاسلام، ج 2، ص 328)

امام صادق علیه السلام می فرماید: هر که دوست دارد خداوند سختی های مرگ را برای او آسان گرداند باید با خویشاوندانش ارتباط داشته باشد و به پدر و مادرش نیکی کند. در این صورت خداوند سختی های مرگ را برای او آسان کند و در زندگی هرگز دچار تنگدستی نمی شود. (امالی صدوق، ص 389، روضة الواعظین، ج 2،ص 367،  مشکاة الانوار، ص 162 و امالی طوسی، ص 432)

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

 

/ 4 نظر / 7 بازدید
sajjad

سلام وبلاگ جالبي دارين.. ممنون ميشم به انجمنم سري بزنيد و توش عضو شين http://www.forum.no1-phone.ir :) ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

کلید بهشت

دل را ز شرار عشق سوزاند علی(ع)، یک عمر غریب شهر خود ماند علی(ع) وقتی که شکافت فرق او در محراب، گفتند مگر نماز می خواند علی(ع)

ردپای...

اللهم الرزقنی توقیق الشهاده فی سبیلک

برده ولی آزاد

تقدیم شما از هرآنچه خوبیست[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] بر حقیقت تلخ بخندید تا برای خنده مجبور به شنیدن دروغ شیرین نشوید. [گل]