قبر (قسمت اول)

برای او آسان تر است، ولی اگر از آن نجات پیدا نکرد خانه های بعدی برای او سخت تر خواهد بود. (جامع الاخبار، ص 169، روضة الواعظین، ج 2، ص 494 و بحار، ج 1، ص 243)

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: یاد انبیاء کردن جزء عبادت است، یاد کردن انسان های صالح از بین برنده (گناهان) است، یاد مرگ صدقه است، و به یاد قبر بودن شما را به بهشت نزدیک می کند. (جامع الصغیر سیوطی، ج 1، ص 665، کشف الخفاء عجلونی، ج 1، ص 420 و کنزالعمال، ج 15، ص 864، حدیث 43438)

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: بر مرده ساعتی سخت تر از شب اول قبر نمی آید، پس به مردگان خود با صدقه دادن رحم کنید، و اگر چیزی نمی یابید، دو رکعت نماز بخوانید که در رکعت اول یکبار سوره حمد و دوبار سوره توحید می خوانید، و در رکعت دوم سوره حمد یکبار و سوره تکاثر ده بار، سپس نمازگزار سلام دهد و بگوید: خدایا بر محمّد و آل محمّد درود بفرست و ثواب این نماز را به قبر فلان فرزند فلان برسان، پس خداوند از همان لحظه هزار فرشته به سمت قبرش می فرستد که با هر فرشته ای پارچه و لباسی نو می باشد و قبر او از تنگی خارج شده و وسیع می شود، تا روزی که در صور دمیده شود و به خود نمازگزار به تعداد آنچه آفتاب بر آن طلوع کرده است حسنه داده می شود و چهل درجه بالا برده می شود. (مستدرک، ج 2، ص 112 و بحار، ج 91، ص 219)

امام علی علیه السلام می فرماید: هر گاه مرده ای را در قبر بگذارند چهار آتش او را در میان می گیرند: 1-نماز می آید و یکی از آن چهار آتش را خاموش می کند، 2-روزه می آید و یکی دیگر را خاموش می سازد، 3-صدقه می آید و آتش دیگر را خاموش می سازد، 4-و علم و دانش می آید و آتش چهارم را خاموش می سازد و سپس (علم) می گوید: اگر من به آن ها می رسیدم حتماً خودم همه آن ها را خاموش می کردم، پس چشمت روشن باد که من با تو هستم و هرگز بدی و ناگواری نخواهی دید. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 20، ص 347)

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

/ 2 نظر / 10 بازدید
ظهور عشق

من میدانم که کسی می آید مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید ما ایمان داریم که در انتهای افق کسی هست! اوست که آخر الزمان می آید...

ظهور عشق

امشب بزرگی‌ات می‌شود آرزوهایت لیله‌الرغائب است، مراقب آرزوهایت باش . . . التماس دعا [لبخند]