فرمانروایان شایسته (قسمت دوم)

ای کسی که خدا به او قدرتی بخشید و او به عدالت رفتار نکرد، پس آتش او را چنان می بلعد که پرنده دانه کنجد را می بلعد. و به قاری گوید:ای کسی که در نزد مردم (با صدای زیبای خود) خودنمائی می کرد و به نافرمانی با خدا در نبرد بود سپس آتش او را می بلعد. و به ثروتمند گوید: ای کسی که خدا به او دنیای با وسعت و پر فیض بخشیده بود، و چون تهی دستی، مقدار ناچیزی به عنوان قرض از او خواست بخل ورزید و نداد سپس آتش او را به کام خود می کشد. (بحار، ج 8، ص 285، مستدرک، ج 4، ص 251 و خصال، ج 1، ص 111)

امام علی علیه السلام می فرماید: پس در کارهای کارگزارانت بیاندیش، و پس از آزمایش به کارشان بگمار، و آنان را با میل شخصی، و بدون مشورت (با دیگران) به کاری نفرست زیرا که این دو (به میل شخصی و بدون مشورت) آمیختن نوعی ظلم و خیانت است. (مستدرک، ج 13، ص 166، بحار، ج 33، ص 604، نج البلاغه (فیض) نامه 53، ص 1011 و شرح ابن ابی الحدید، ج 17، ص 68)

امام علی علیه السلام می فرماید: پس روزی فراوان بر آنان (کارگزاران) قرار بده، زیرا این روزی و حقوق کافی آنها را در اصلاح خودشان توانا می سازد، و آنان را بی نیاز از خوردن (بیت المال و) آنچه زیر دست های آنهاست می گرداند، و اتمام حجتی است اگر فرمانت را بکار نبستند یا در امانت تو رخنه و خیانت کنند. (مستدرک، ج 13، ص 166، بحار، ج 33، ص 604، نج البلاغه (فیض) نامه 53، ص 1011 و شرح ابن ابی الحدید، ج 17، ص 68)

امام علی علیه السلام می فرماید: و همانا چاره ای نیست برای مردم از اینکه امیری داشته باشند، خواه نیکوکار باشد و خواه بدکار. (نهج البلاغه (فیض) خطبه 40، ص 125، بحار، ج 33، ص 358 و شرح ابن ابی الحدید، ج 2، ص 307)

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

/ 3 نظر / 8 بازدید
علی

احادیث زیبایی بودن ممنون استفاده کردم

م یعقوبی

سلام وخسته نباشید یازهراجان آنقدرنیازمند یاری دستانت هستم که هرروز اشک ازچشمانم جاری می شود اما شرمنده ام...

لیلا

سلام.خسته نباشید.مطالبتون واقعا زیباست.شنارو توی وبلاگم پیوند کردم.لطفا منو به اسم حضرت مهتاب پیوند کنید.مرسی