بدان قیامت (قسمت سوّم)

 

این طاعت ها را نداشتم؟! به او می گویند: چون فلان شخص غیبت تو را کرده بود حسناتش به تو داده شده است. (جامع الاخبار، ص 147، البحار، ج 75، ص 259 و مستدرک،ج9،ص121)                                                                                                 

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: دشمن ترین خلق خدا در روز قیامت نزد خداوند، دروغگویان و مستکبران هستند، و کسانی که از برادران خود کینه های فراوان در سینه دارند، و هر گاه به سوی خدا و رسول او فراخوانده شوند کُندی می کنند، و زمانی که به سوی شیطان و فرمان او دعوت می گردند شتاب می ورزند.  (المحجة البیضاء، ج 5، ص 280 و تاریخ ابن عساکر، ج 7، ص 86)

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: بنده ای را در روز قیامت می آورند و او را در مقابل خداوند عزّوجلّ می ایستد: به او دستور داده می شود که داخل آتش شود آن عبد می گوید: ای پروردگار من! مرا به جهنم می بری در حالی که من قرآن خواندم! خداوند می فرماید: ای بنده من، من بر تو نعمت دادم امّا تو شکر نکردی آن بنده می گوید: خدایا فلان نعمت را دادی و من هم فلان شکر را انجام دادم و فلان نعمت دیگری را دادی و من هم باز فلان شکر دیگر را بجا آوردم، همواره عبد، نعمت ها و شکرهایش را می شمارد تا اینکه خداوند می فرماید: ای بنده من راست می گوئی ولی تو شکر کسی را که من از طریق او به تو نعمت دادم به جا نیاوردی! منِ (خدا) بر خود لازم دانسته ام که شکر و سپاسگذاری کسی را برای نعمتی که به او داده ام قبول نکنم مگر اینکه او از شخصی که از بین مخلوقاتم آن نعمت را به او رسانده است سپاسگذاری کند. (وسائل الشیعه، ج 16، ص 312، بحار، ج 7، ص 223 و امالی طوسی، ص 450)

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: چهار کس هستند که خداوند در روز قیامت نظر رحمت به آن ها نمی کند: 1.فرزند نافرمانی که پدر و مادر را اذیت و آزار کند، 2.منت گذار، 3.کسی که تقدیرات خداوند را دروغ بپندارد، 4.و شرابخور دائمی. (بحار، ج 5، ص 87 و خصال، ج 1، ص 203)

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: (در روز قیامت) خداوند با سه کس سخن نگوید: 1.منت گذاری که هیچ چیز نمی دهد مگر با منت، 2.متکبری که دامان کشان راه برود، 3.و کسی که کالای خود را با دروغ رواج دهد. (بحار، ج 96، ص 141 و خصال، ج 1، ص 184)

امام علی علیه السّلام می فرماید: بزرگترین حسرت های روز قیامت،حسرت کسی است که مالی در غیر اطاعت خدا بدست آورده و دیگری آن را به ارث برده و در راه اطاعت خدا خرج کرده و به سبب آن وارد بهشت شده ولی شخص نخست بوسیله آن وارد دوزخ گردیده است. (نهج البلاغه (فیض) حکمت 421، ص 1286، تفسیر نورالثقلین، ج 1، ص 152، شرح ابن ابی الحدید، ج 20، ص 74 و روضة الواعظین، ج 2، ص 498)

شادی ارواح طیبه شهدا و امام خمینی (ره) فاتحه مع الصلوات

/ 1 نظر / 10 بازدید
برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] کسی که از اوج می ترسد پایین ترین پله را بالاترین پله می بیند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] حرص و طمع اگر در جوانی پیر نگردد در پیری جوان تر گردد. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز